Scope

Develop a series of ISA standards and technical reports that address system design, implementation, operation, and maintenance of SCADA systems for pipelines, water and wastewater, power, oil and gas, and other industries to support the overall integrity and reliability of these systems. 

Purpose

The standards and technical reports will provide guidance on how to design, implement, operate and maintain SCADA systems by documenting best practices in a range of industries. The anticipated plan is to develop one or more standards to be supplemented by technical reports expanding on implementation details and industry-specific guidelines.

SCADA Lifecycle Diagram

SCADA Model Architecture

Listof ISA112 Committee members: 

Graham Nasby (co-chair)

City of Guelph Water Services

Ian Verhappen (co-chair)

CIMA

Greg Lehmann (managing director)

AECOM

Danny Aguirre

Corporacion electrica del Ecuador

Isthiaq Ahmed

Bartem Instruments

Abdullah Alkhalifah

Saudi Aramco

Aneil Ali

Consultant

Hassan Ali Ajami

PCI Vetrix

Bryan Anders

Sani-Matic Inc

Caleb Angel

Consultant

Juan Pablo Angel Espejo

Consultant

Joseph Apawan

Consultant

Vijay Aundhekar

Nabors

Marco (Marc)  Ayala

aeSolutions

Omer Bin Aziz

Avanceon FZE

Jason Baptiste

Vestas

John Benitz

GrayMatter

Bhavdeep Bhatt

Petro-Canada Lubricants Inc

Dean Bickerton

Reynco

Marty Bince

Rotork Controls

Joe Bingham

AES Global Inc

Stephen Blank

Balluff Inc.

David Board

Rockwell Automation

John Bogdan

J Bogdan Consulting LLC

Umashankar Boregowda

Desmet Ballestra

Patricia Brett

Honeywell Inc

Paul John Brodbeck

Control Associates

Alan Bryant

Oxy Inc

Ben Bunner

Andritz

David Camerson

UiO: Institute for informatikk

Gary Campbell

Consultant

Elcio Cardoso Da Silva

Petrobas

Joe Carlin

Fairwinds Automation

Hugo Castro

ETAP

Steve Cauduro

NLS Engineering

Thom Chaiket

Bergen County Utilities Authority

Woody Cohen

Intel

Eric Cosman

OIT Concepts, LLC

Ryan Costello

NLS Engineering

Deepack Deore

Consultant

Richad Dilcher

Dilcher & Associates

Richardo Diogo

PUCPR

Jon-Paul Dixon

Shrader Engineering

Robert Dusza

Mancester Water and Sewer

Bridger Edwards

Consultant

Benjamin Egger

Alameda County Water District

William Falkenstein

Timberline Electric and Control Corp

Carter Farley

Instrulogic

Douglas Fisher

Willowglen Systems Inc.

Thomas Fiske

Yokogawa

Bridget Fitzpatrick

Wood

Dean Ford

Westin Technology Solutions

Luiz Rogério de Freitas Júnior

Vale S.A.

Tex Gamverlis

Aveva

Darran Garforth

Sector 8 Solutions

Dave Geiger

GrayMatter

Randy Geiest

Consultant

Rafael Girundi

Accenture

Jason Glaskin-Clay

IBI Group

Johnathon (Jon) Grant

CDM Smith

Joylyn Gray

JMP Engineering

Joespeh Griffo

Conocophillips

Nathan Gulka

Consultant

Shams Ul Islam Haleem

Saudi Electricity Company

John Haley

Anadarko Petroleum Corporation

Chris Hall

Marathon Oil Corporation

Jason Hamlin

Corsco Systems

Amar Hegde

Consultant

Chris Hidalgo

Signature Automation

Stan Hilton

Thermo Systems

Andrew Huddleston

Algonquin College

Saed Hussain

CDM Smith

Victor Ibikunle

Switzer Electric

Alejandra Jimenez

Yokogawa Europe

David Johnson

Exida

Bruce Johnson

HDR Inc.

Robert Johnston

BW Systems, Inc

Wally Kabbara Sr.

Saudi Electric Co

Hassan Kaghazchi

ARC

Mark Kekkonen

Consultant

John Mark Kennedy

Williams

Khaja Afsar Hussain Khaja

Consultant

Tanuj Khandelwal

ETAP

Asif A. Khokher

NESPAK Pakistan

Anchit Kishore

Consultant

Frank Kling

ETAP

Arthur Kloc

Jacobs

Matthew Knight

EMR Associates

Thomas Kuhn

Mott MacDonald

David Lee

Emerson Automation Solutions

Bruce Li

Toronto Water, City of Toronto

Hongbin Li

Consultant

Helno Linhares Jr.

Consultant

Colin Lippincott

OleumTech Corporation

Jason Little

Region of Peel

Oliver Contreras

Republic Steel Inc

Michael Marullo

Cfar International Ltd

Ken Masica

Lawrence Livermore National Laboratory

Mark Massa

Plant IQ

Brian Lee Mast

Copper Bell Consulting LLC

Patrick R. McCafferty

CDM Smith

Seann McMillan

Jones Carter

John Miller

TIGA

Kevin Morris

TMEIC

David Munoz

Oxy

Steve Mustard

Consultant

Felipe Nascimento

E-Merge Systems Inc

Paul Nelson

Eugene Water & Electric Board (EWEB)

Louis Nguyen

US Air Force

Claudia Olilveira

Vale S.A.

Michel Oliver

G2 Integrated Solutions

Diego A. Orduz Tibaduiza

Hydrocarbns Measurement for Custody Transfer Engineering

Johanna Orjuela

Ecopetrol

Carlos Paiola

Consultant

Chris Paradez

Oxy Permian

Kevin Patel

Signature Automation

Rajesh Patrwari

Shell E&P

Ariel Perez

Bechtel

Rahi Pillutla

Consultant

Adam Plumstead

Eramosa Engineering Inc

Ganesier Ramachandran

Consultant

Vasantharaj Ramalingam

Exyte Singapore Pte. Ltd

Venkiteawaran Raman

Consultant

Michael Ramesar

BP Westlake One

Jason Rhodewalt

Consultant

Sanford (Sandy) Rice

Atmos Energy Corporation

Gareth Roberts

Cygnet Texkimp

Carlos Mandolesi

Trinity College Dublin

Ana Cristina Rodriques

Consultant

Edgar Rojas

Dolphin Ingenieria S A S

Pete Rullman

Woods

Anton Sagayan

Consultant

Fahd Mohammad Saghir

Schneider Electric

Sanchit Sahay

Consultant

Tahir Saleem

Consultant

Kimberly Sanders

Consultant

Ruth Schiedermayer

Consultant

Jeremy Schlosser

Consultant

Bryan Schoch

Consultant

Pavol Segedy

HDR Inc

Tushar Shah

Eagle Research Corp

Glendon Shaw

Autom8Enrg

Aslam Sherule

Consultant

Robert Shull

NC State University

Nathan Slider

Consultant

Graham Speake

Accenture

Matthew Stafford

Consultant

Matt Stajov

Consultant

J. Stanford

Cisco

Herman Storey

Consultant

Clifton Summers

Hess

James Swetlikoe

Retired / Bechtel OG&C, Inc.

Roy Tanner

ABB

Jeffrey Teel

Consultant

Bill Tian

Greater Toronto Airport Authority

Kyle Tracy

Woodard & Curran

Craig Trowbridge

Spectrum Engineering

Julyann Tu

AWC Inc

Shavu J

Consultant

Jo Visschers

Visschers Consulting

VJ Shaju

PWA

Sunilkumar Vora

Consultant

Duc Vuong

Integrys Group

Jonathan Waker

Consultant

Curt Wendt

CDM Smith

Maurice Wilkins

Yokogawa UK Ltd

Blair Wilson

Rockwell Automation

Bill Wisnewski

Westin Technology Solutions

Juan Yactayo

Consultant

Manoj Yegnaraman

Carollo Engineers Inc

Yesid Aldana

Consultant

Naoki Yoshima

Yokogawa Electric Corporation

Harris Zane

Belden Inc/Tripwire Inc

Robert Zinn

Glatt Air Techniques

Torry Baley

ISA staff

Eliana Brazda

ISA staff

Charley Robinson

ISA staff

Note: This listing is updated every 6months. If you have any questions,contact ISA112 co-chair Graham Nasby.

For more information, please contact:

Torry Bailey
ISA Standards Administrator
tbailey@isa.org
(919) 990-9311