Celebrating Excellence Awards

Award Nominations

The Awards nomination application is open through 31 March. Applications are reviewed by a subcommittee of the H&A Committee.

Nominate Now

Award Categories

Education

Excellence in Education

Recognizes an individual who has exhibited excellence in developing and/or enhancing new or established educational programs to advance the automation profession in educational institutions.

Mentoring Excellence

Recognizes a member who has, in the previous year, excelled in mentoring students and/or young professionals in automation or student sections in advancing the mission of the Society.

Leadership

Excellence in Leadership

Recognizes an individual who has made significant contributions to the industry and/or profession to advance automation.

Society Service

Excellence in Enduring Service

Recognizes dedicated volunteer service to the Society at the grassroots level.

Excellence in Society Service

Recognizes an ISA member for distinguished and dedicated volunteer service the Society.

Division Excellence

Recognizes an ISA division for development and implementation of programs and/or services to advance the mission of the Society.

Division Leader Excellence

Recognizes a division leader who, in the previous year, has provided exceptional efforts in organization, development and/or implementation to further a technical division and for services to advance the mission of the Society.

Section Excellence

Recognizes an ISA section, regular or student, for development and execution of programs, initiatives, activities, and/or services to advance the mission of the Society.

Section Leader Excellence

Recognizes a section leader who, in the previous year, has demonstrated exceptional leadership and/or provided a specific service within a section to advance the mission of the Society.

Standards Excellence

Recognizes an ISA standards committee member for exceptional efforts in organization, development and/or administration to further the development of ISA standards and for services to advance the mission of the Society.

Volunteer Leader of the Year

Recognizes the volunteer leader who, in the previous year, has provided the most outstanding service to advance the mission of the Society unmatched by other leaders.

Technical Innovation

Excellence in Analytical Innovation

Endowed by the ISA Analysis Division: Recognizes an individual who has played a critical role in the conception, design, and/or implementation of an innovative product, process and/or service in the analytical technology field.

Excellence in Corporate Technical Innovation

Recognizes the company whose contributions and innovations have enhanced social value.

Excellence in Individual Technical Innovation

Endowed by Honeywell UOP: Recognizes an individual who has played a critical role in the conception, design, and/or implementation of an innovative product, process and/or service.

Excellence in Technical Presentation

Recognizes the most outstanding paper, article, presentation, or document published and/or presented on behalf of ISA that introduces a new technology or explains an existing automation process.


Previous Recognition Awards

Honorary Member

Recognizes individuals, members or non-members, whose support of and/or contributions to the advancement of the automation profession deserve special recognition. Honorary Member is the highest honor bestowed by the Society. An Honorary Member has the rights and privileges of a senior member.

Award and Presentation

Honorary Membership is conferred at the discretion of the Honors and Award Committee. There is no limit to the number of individuals who may granted Honorary Membership. The recognition includes a plaque to be presented to each recipient during the annual honors and awards program.

Qualifications

Candidates are identified, evaluated, and recommended by a subcommittee of the Honors and Awards Committee. The Honors and Awards Committee will review recommendations of the subcommittee and select a candidate to be submitted to the Executive Board for approval.

Honorees

The following is a list of those individuals whom the Society has conveyed the honor of ISA Honorary Member.

1948 E.A. Uehline
1954 E.G. Bailey
1955 M.F. Behar
1955 R. Rimbach
1956 A.F. Sperry
1957 W.G. Brombacher
1957 R.D. Webb
1959 A.O. Beckman
1960 A.V. Astin
1961 I.M. Stein
1962 C.S. Draper
1963 W.R. Hewlett
1963 D. Packard
1964 B.G. Ballard
1964 B.H. Bristol
1965 H.F. Dever
1965 P.T. Sprague
1966 W.B. Jones
1967 J.D. Lindsey
1967 R.E. Olson
1968 W.A. Wildhack
1969 W.H. Howe
1970 R.P. Brown
1971 P. Hart
1971 J.G. Kerley
1972 J.W. Fisher
1972 R.T. Sheen
1973 H.F. Moore
1973 K. Fischer

1974 H. Vollum
1975 C.B. Moore
1976 N. Cohn
1976 J.M. Fluke
1976 F.A. Lennon
1977 N.W. Hartz
1977 J.A. Parker
1978 R.A. Bristol
1979 W.A. Kates
1979 N.B. Nichols
1979 P.A. Sprague
1980 W.A. Crawford
1980 R.A. Schlegel
1981 A.V. Novak
1981 E.W. Pitt
1982 P.F. Pagerey
1982 T.M. Shive
1983 R.L. Martin
1983 P. Wing Jr.
1984 D.C. Strain
1985 E.G. Rorke
1985 W.R. Sedlacek
1986 H.C. Webster
1987 J.H. Tolson
1988 J.T. Anagnost
1988 G. Striker
1989 E. Ambler
1989 H.S. Wilson

1990 M.A. Keyes IV
1990 T.M. Stout
1991 V.H. Heath
1992 P.W. Murrill
1993 W.A. Bajek
1994 L.M. Zoss
1995 C.F. Knight
1995 T.J. Williams
1996 M.D. Winfield
1997 Not Awarded
1998 Not Awarded
1999 W.B. Moore
2000 W.H. Gates
2000 B.R. Hollander
2001 G.F Harvey
2002 J. Truchard
2003 J.G. Stevenson
2004 L.M. Soule
2005 K.D. Nosbusch
2006 C.A. Cabrera
2007 W. Jeffrey
2008 H.D. Baumann
2008 M. Walker
2009 L.W. Moore
2010 D. Kamen
2011 A.S. Chatha
2012 P.J. Galeski

Life Achievement Award

The Life Achievement Award recognizes individuals with a history of sustained dedication to the instrumentation, systems, and automation community. This is a discretionary award of the Society and thus is not presented annually.

Past Honorees

1981 A.O. Beckman
1987 H.C. Frost
1990 E. Tieghi
1995 T.J. Williams
1998 J.R. Middleton
1999 R.E. Morley
2000 W.P. Kistler
2001 Not Awarded
2002 J.M. Berra
2002 F.L. Maltby
2003 Not Awarded
2004 A.T. Mansutti
2005 B.G. Lipták
2006 P.B. Pitsker
2007 K.A. Johanson
2008 F.G. Shinskey
2009 P.G. Martin
2010 G.K. McMillan
2011 W.G. Wilbanks

Albert F. Sperry Founder Award

The Albert F. Sperry Founder Award was the Society's outstanding achievement award and recognized an outstanding technical, educational or philosophical contribution to the science and technology of instrumentation, systems, and automation. The award was named for Albert F. Sperry who was internationally recognized for his contributions to the advancement and development of instrumentation as an innovator, a business executive and a Society leader. He served as the first ISA President and was elected an Honorary Member of ISA in 1956.

Past Honorees

1955 L. deForest
1960 E. Muller
1961 M.J.E. Golay
1962 D.P. Eckman
1963 N. Minorsky
1964 D. Nickerson
1965 D.G. Lampard
1965 A.M. Thompson
1966 D.M. Boyd Jr.
1967 A. Kolin
1968 N. Cohn
1969 A.M. Zarem
1970 H.P. Kalmus
1971 A.R. Barringer
1972 H.R. Chope
1973 S.P. Jackson
1974 J.G. Ziegler
1974 N.B. Nichols
1975 J.E. Starr
1976 M.A. Faget
1977 A.C. Ruge
1978 W.C. Baumann
1978 H. Small
1978 T. Stevens
1979 P.J. Herzl
1980 W.P. Kistler
1981 W.A. Bajek
1982 C.C. Waugh
1983 V.J. Cushing
1984 G.B. Foster
1985 P.S. Buckley
1986 Not Awarded
1987 Not Awarded
1988 F.G. Shinskey
1989 Not Awarded
1990 T.J. Williams
1991 S.G. Dukelow
1992 H.E. Weaver, Jr.
1993 Not Awarded
1994 C.H. Cho
1995 Not Awarded
1996 Not Awarded
1997 Not Awarded
1998 Not Awarded
1999 R. Dallimonti
2000 Not Awarded
2001 C.R. Liboni
2002 A.M Dowell III
2002 E.M. Drake
2002 W.H. Johnson, Jr.
2003 Not Awarded
2004 J.A. Pittman
2005 A.E. Summers
2006 J.M. Paros
2007 H.P. Zinschlag
2008 R.L. Moore
2009 K. Pister
2010 Not Awarded
2011 Not Awarded

Arnold O. Beckman Founder Award

The Arnold O. Beckman Founder Award recognized a significant technological contribution to the conception and implementation of a new principle of instrument design, development or application. The award was given in honor of Dr. Arnold O. Beckman who is internationally recognized for his outstanding contributions as a scientist, educator, executive, humanitarian and civic leader. He served as President of the Society in 1952 and was elected an Honorary Member in 1959.

Past Honorees

1960 B.M Horton
1961 C.H. Townes
1962 Not Awarded
1963 D.H. Johnson
1964 W.P. Mason
1965 G.W. Cook
1966 J.C. Moore
1967 R.J. Parent
1968 W.F. Gerdes
1969 K.S. Lion
1970 J.E. Faller
1971 D.R. Harting
1972 J.C. Telinde
1973 A.E. O'Keeffe
1974 R.A. Kamper
1975 J.F. Holland
1975 J.D. McLean
1976 Not Awarded
1977 W.L. Wilcock
1978 R.S. Newbower
1979 V.J. Caldecourt
1979 R.H. Solem
1979 E.E. Timm
1979 D.I. Townsend
1980 Not Awarded
1981 Not Awarded
1982 A.E. Rodely
1983 T.E. Miller Jr.
1983 H. Small
1984 C.W. Munday
1985 R.E. Self
1986 Not Awarded
1987 Not Awarded
1988 Not Awarded
1989 E.J. Heilweil
1990 W.G. Jennings
1991 J.H. Kelly
1992 Not Awarded
1993 Not Awarded
1994 C.B. Heuszel
1995 D.W. Bible
1996 Not Awarded
1997 Not Awarded
1998 L.C. Maxey
1999 M. Agamalian
1999 G.D. Wignall
2000 Not Awarded
2001 Not Awarded
2002 Not Awarded
2003 Not Awarded
2004 Not Awarded
2005 Not Awarded
2006 Z. Chen
2007 C.D. Feng
2008 T. Thomas
2009 J.C. Ziegert
2010 Not Awarded
2011 M. Klein

Douglas H. Annin Award

The Douglas H. Annin Award recognized an outstanding achievement in the design, application, or development of the components in an automatic control system from the input measurement through the final control element. The award was in honor of Douglas H. Annin, a pioneer in modern-day control valve actuation and control valve body design.

Past Honorees

1985 J.E. Hewson
1986 G.F. Stiles
1987 E.H. Bristol
1988 O.P. Lovett
1989 J.B. Arant
1990 E.F. Holben
1991 J.J. Pinto
1992 D.W. Spitzer
1993 L. Datta-Barua
1994 Not Awarded
1995 H.W. Boger
1996 Not Awarded
1997 Not Awarded
1998 Not Awarded
1999 Not Awarded
2000 Not Awarded
2001 J.S. Alford, Jr.
2002 L.C. de Souza
2003 J. P. Gerry
2004 S. Rhee
2006 T.R. Barben
2007 G.K. Law
2008 J. Steinke
2009 Not Awarded
2010 Not Awarded
2011 Not Awarded

E.G. Bailey Award

The E.G. Bailey Award, established in 1985, recognized excellence in the design, development or application of instrumentation, systems, and automation in the utilities or process control industries. The award was in honor of E. G. Bailey, an Honorary Member of ISA.

Past Honorees

1985 A.I. Pressman
1986 Not Awarded
1987 Not Awarded
1988 W.M. Hickam
1989 J. Staroselsky
1990 C.E. Wood
1991 J.E. Pitrak
1992 Not Awarded
1993 T.L. Tolliver
1994 G.L. Faul
1995 F.P. Harthun
1996 D.D. Harrold
1997 D.K. Frerichs
1998 S. Raghavachardi
1999 I.C. Ume
2000 Not Awarded
2001 G.R. White
2002 Not Awarded
2003 T.D. Schleiss
2004 R.H. Morse
2005 D.E. Labbe
2006 C.W. Taft
2007 Not Awarded
2008 J.W. Gay
2009 Not Awarded
2010 Not Awarded
2011 R.G. Dhalwani

ISA Analysis Division Luft Award

The ISA Analysis Division Luft Award recognized outstanding contributions in the analytical technology field. The award was named after the recognized inventor of the first process analyzer, Dr. Karl F. Luft, on the 75th anniversary of this technology in 2008 and was endowed by the ISA Analysis Division, a Platinum Patron of ISA's Honors and Awards Program.

Past Honorees

2009 J.M. Clemons
2010 R.S. Saltzman
2011 J.G. Converse

Kermit M. Fischer Environmental Award

The Kermit M. Fischer Environmental Award recognized an outstanding achievement in the conception, design, and/or implementation of an application of instrumentation and/or automatic control in the field of environmental science, including applications for the enhancement or preservation of the environment. The award was in memory of Kermit Fischer.

Past Honorees

1980 J.A. Almo
1981 R.M. Arthur
1982 T.L. Stewart
1983 J.F. Roesler
1984 C.E. Everest
1985 B.B. Mishra
1986 L.B. Marsh
1987 Not Awarded
1988 Not Awarded
1989 H.E. Magadanz
1990 Not Awarded
1991 G.K. McMillan
1992 Not Awarded
1993 R.S. Saltzman
1994 Not Awarded
1995 Not Awarded
1996 G.B. Foster
1997 D.E. Podkulski
1998 M.L. Simpson
1999 Not Awarded
2000 Not Awarded
2001 R.E. Sherman
2002 Not Awarded
2003 Not Awarded
2004 J.M. Clemons
2006 J.F. Tatera
2007 Not Awarded
2008 Not Awarded
2009 Not Awarded
2010 Not Awarded
2011 Not Awarded

UOP Technology Award

The UOP Technology Award, established 1973, recognized an outstanding achievement in the conception, design, or implementation of instrumentation and/or process control in an area of activity covered by the scope of the Society's Automation & Technology Department. The award was endowed by UOP, Des Plaines, Illinois, a Platinum Patron of ISA's Honors & Awards Program.

Past Honorees

1973 F.K. Harris
1974 E.D.Mannherz
1974 R.F. Schmoock
1975 H.S. Harman
1976 E.R. Fenske
1977 R.L. Frick
1978 A.D. Kurtz
1979 I. Cherniack
1980 J.M Paros
1981 R. Villalobos
1982 L.J. Griffey
1983 V.V. Tivy
1984 Not Awarded
1985 R. Dallimonti
1986 Not Awarded
1987 H.D. Baumann
1988 P.B. Jacob
1989 Yog-Zai Lu
1990 D.A. Krohn
1991 R. Gilmont
1992 T.P. Wang
1993 W.H. Wagner
1994 J.G. Converse
1995 K.L. Hopkins
1996 J.J. McCarthy
1997 Not Awarded
1998 Not Awarded
1999 W.F. Bechtel
2000 V.A. Lauher
2001 L.H. Fricke
2002 D.W. Spitzer
2003 Not Awarded
2004 P. van Vuuren
2005 J.W. Harris
2006 C.R. Jones
2007 D.P. Mayeaux
2008 S.W. Allison
2009 V.R. Dooley
2010 Not Awarded
2011 B. Beauregard

Don W. Thompson Award

The Don W. Thompson Award, established in 2001, recognized exemplary efforts and achievements to encourage and support student activity and to mentor students. The award was in recognition of Don W. Thompson, Tulsa Section, who served as an exemplary role model for the many students he mentored and encouraged. His dedication to Student Support and involvement with ISA led to the creation of the District 8 Student Conference in 1989. This event was used as a model for other Districts to emulate.

Past Honorees

2002 L.G. Bourgois
2003 A.V. Bobovitch
2004 E.T. Meyers
2005 S.A. Weatherby
2006 M.C. Cannon
2007 E.T. Ibrahim
2008 O. Mirabella
2009 I. Ross
2010 R. Tunstall
2011 C.J. Munaro

Donald P. Eckman Award

The Donald P. Eckman Award, established in 1963, recognized an outstanding contribution(s) toward education and training in the science, engineering and technology of instrumentation, systems, and automation. The award was a memorial to Dr. Donald P. Eckman, formerly of Case-Western Reserve University, to recognize profound individual accomplishments and contributions to instrumentation.

Past Honorees

1963 J. G. Truxal
1964 T.J. Higgins
1965 J.L. Shearer
1966 L.L. Rauch
1967 R. Oldenburger
1968 L.M. Zoss
1969 A.D. Moore
1970 H.V. Malmstadt
1971 F.J. Ziol
1972 B.S. Swanson
1973 J.T. Anagnost
1974 J.G. Webster
1975 W.L. Luyben
1976 P.W. Murrill
1977 R.J. Moffat
1978 L.E. McCaw
1979 F.W. Kirk
1980 P.K. Stein
1981 Not Awarded
1982 E.R. Forman
1983 F.G. Shinskey
1984 R.L. Moore
1985 C.H. Cho
1986 D.F. Dellenbach
1987 T.J. McAvoy
1988 M.S. Cocheo
1989 J.M. Bacon
1990 P.B. Deshande
1991 R.K. Adams
1992 E.F. Gregg
1993 T.F. Edgar
1994 J.R. Connell
1995 Z. Taqvi
1996 Not Awarded
1997 D.Mykitiuk
1998 F.G. Sheane
1999 S.M. Herb
1999 R.K. Wood
2000 L.A. Shirtliffe
2000 S. Renganathan
2001 T.M. Stout
2002 I.C. Ume
2003 D.M. Auslander
2004 E.J. Byres
2005 C.J. Carter
2006 G.W. Cockrell
2007 B.A. Ogunnaike
2008 H.L. Wade
2009 A.V. Bobovich
2010 J.O. Trierweiler
2011 L.D. Durbin

Golden Achievement Award

The Golden Achievement Award recognized society members who had at least 25 years of ISA membership and continuing active service and epitomized the membership ideals of the society.

Past Honorees

1984 J.C. Goenewegen
1985 R.L. Galley
1985 J.R. Mahoney Jr.
1986 R.L. Moore
1986 D.B. Scrivens
1987 D. S. Dicke
1987 F.J. Ziol
1988 A.F. Marks
1988 W.C. Rutledge
1989 E.R. Forman
1989 G. L. Rock
1990 F.D. Brogan
1991 F.W. Kirk
1991 R.D. Molloy Jr.
1991 G.W. McGee
1992 D.W. Thompson
1993 W.C. Winslade
1994 J.T. Lawrence
1995 J.H. McCamey
1996 R.B. Grolla
1996 N. Tyring
1997 Not Awarded
1998 E.A. Andrews
1999 C.E. McLaughlin Sr.
1999 J.N. Nista
1999 J.A. Webber
2000 B.I. Bonds
2000 L.G. Bourgois, Jr.
2000 V.S. Weiss
2000 A.P. McCauley, Jr.
2001 Not Awarded
2002 Not Awarded
2003 W.H. Jones, Sr.
2003 R.W. Lindner
2003 R.C. Shine
2003 R.C. Webb
2004 R.H. Swan, Sr.
2004 E.L. Young
2005 L.M. Kennedy
2005 F.A. Meier
2006 D.R. Gillum
2006 R.W. Harrison
2006 M. Radford
2007 E.Ó Riain
2007 J.C. Querido
2007 M.A. Widmeyer
2008 R.J. Dennie
2008 A.W. McMurry
2008 P. Zani
2009 R.M. Bailliet
2009 D.C. Bouchard
2009 J.E. Bouchard
2010 R.G. Ramanchandran
2011 C.W. Morris

Distinguished Society Service Award

The Distinguished Society Service Award, established in 1973, recognized Society members who had at least fifteen (15) years of accumulated, devoted service and contribution to organizational units of the Society and its members.

Past Honorees

1973 J.C. Goenewegen
1973 G.L. Kellner
1973 R.Loewe
1973 H.F. Richter
1973 V.S. Weisss
1974 C.S. Beard
1974 R.W. Carter
1974 R.H. Higgins
1974 G.I. Tourmanoff
1974 L.L. Vayda
1975 H.H. Hammac
1975 S. Hickenlooper Jr
1975 R.A. Kubick Jr.
1975 H. Patterson
1975 J.J. Schwab
1976 L.N. Combs
1976 R.W. Evans
1976 G.H. Job
1976 C.E. Ryker
1976 A. Watson
1977 E. Csaky
1977 L.W. Gardenhire
1977 J.F. Mayo-Wells
1977 W.A. Williams
1978 M.B. Bagley
1978 F.D. Brogan
1978 A.F. Marks
1978 D.L. Savage
1978 S.Z. Taqvi
1979 J.H. Brandeau
1979 D.S. Dickey
1979 H.C. Givens
1979 C.A. Kohr
1979 G.L. Rock
1980 E.E. Bullis
1980 D.I. Dodge
1980 W.F. Kayes
1980 E. Malkin
1980 F.J. Ziol
1981 E.C. Baran
1981 F.E. Lewis
1981 R.D. Molloy Jr.
1981 R.P. Plumb
1981 A.J. Schager
1982 C.T. Black
1982 E.K. Budd
1982 J.H. DiSanto
1982 D.K. Hankinson
1982 W.C. Rutledge
1983 J.F. Genthner
1983 H.P. Gladwin
1983 S.J. Marsala
1983 D.E. Polmateer
1983 R.G. Roemer
1983 N.C. Baird
1984 M.S. Cocheo
1984 J.L. Funderburg
1984 M.A. Libby
1984 J.N.Nista
1985 E.R. Linney
1985 G.G. Paci
1985 C.C. Teague
1985 H.B. Tobin
1985 H.R. Wickman
1986 G. Borden Jr.
1986 R.J. Hartmann
1986 R.F. O'Keefe
1986 R.H. Swan Sr.
1986 A.T. Upfold
1987 L. Cross
1987 J.M. Fallis
1987 P.D. Guenveur
1987 W.H. Jones Sr.
1987 L.E. McCaw
1987 L. McDonnell
1987 F.E. O'Toole
1987 R.R. Roseberry
1987 D.E. Williams
1988 C.E. Borchers
1988 H.L. Glab
1988 J.L. Howard
1988 R.E. Keller
1988 J.J. Komenda
1988 D.H. Olson
1989 M.L. Potter
1989 R.B. Grolla
1989 R.W. Irvine
1989 G.D. Mitchell
1989 G.H. Robinson
1989 W.C. Winslade
1990 H.R. Hegner
1990 R.P. Ives
1990 J. Jansen Sr.
1990 R.C. Kinnamon
1990 A.P. McCauley Jr.
1990 B.J. Selb
1991 S.A. Wolken
1991 R.M. Bailliet
1991 J.F. Combs
1991 M.L. Dosch
1991 B.S. Fogleman
1992 R.E. Greitzer
1992 T.L. Timmons
1992 P.A. Gorka
1992 C.T. Johnson
1992 D.M. Nelson
1992 M.D. Willer
1993 L.G. Bourgois Jr.
1993 R.E. Britton
1993 E. Gallo
1993 D.G.Plackmann
1993 M.L. Pyndus
1993 P.E. Sheilds
1993 N.A. Tyring
1993 E.W. Voigtman
1994 J.A. Webber
1994 H.K. Cuddy
1994 J.C. Margis
1994 D.E. Rapley
1994 G.A. Richardson
1995 G.F. Erk
1995 D.L. Boeser
1995 S. Hellekson
1995 H.S. Hopkins
1995 R.N. Hubby
1995 C.E. Sibona
1995 F.W. St. Amand
1995 J. Steinhoff
1995 E.Wiik
1995 H.B. Williams
1996 J.I. Hopkins
1996 L.M. Keen
1996 T.J. Picard
1996 E.H. Reisch
1996 R.R. Roberts
1996 R.E. Samoska
1996 P. Zani
1997 K.R. Baker
1997 L.G. Gado
1997 B.F. Henke
1997 T.J. Holcer
1997 G. Ramachandran
1997 T.L. Tolliver
1997 W.R. Walvoord
1998 A.D. Domanus, Jr.
1998 K.R. Drayton
1998 G.H. Espy
1998 K.A. Johanson, Jr.
1998 H.C.March
1999 M.J. Quinn
1999 D.W. Zee
1999 D. F. Dellenbach
1999 F.A. DeMaio Jr.
1999 S.R. Huffman
1999 M.J. Knight
1999 K.E. Lewis
1999 A.H. Lyon
1999 J. Marchand
1999 A.W.McMurry
1999 M.kK. Shields
1999 D.B. Walling
2000 L. Kennedy
2000 C. Hessler
2000 R. Morris
2000 R. Swan
2000 D. Bouchard
2000 C. Liboni
2001 T. Diebold
2001 C.L. Ackerman
2001 J.E. Bouchard
2001 V.S. Finkel
2001 B.K. Godbole
2001 L.A. Kane
2001 E. Norman
2001 J.P. O'Connor
2001 R.C. Pilsner
2001 H.A. Radvansky
2002 B.J. Bahniuk
2002 A.D. Ekstrom
2002 D.R. Frey
2002 P.D. Grolla
2002 C.B. Longo
2002 W.C. Weidman
2002 G.T. Ziffer
2003 M. Brancaleoni
2003 M.C. Cousins
2003 L.A. Keast
2003 E.E. Kuehn
2004 C.D. Bissell
2004 R.M. Buckhout
2004 S.M. Herb
2004 J.N. McGrath
2004 M.G. Miller
2004 C.E. Gene Sanders
2004 V.G. Smith
2004 S.E. Wells, Sr.
2005 P. Gruhn
2005 L.H. Iverson III
2005 J.W. Keaveney
2005 K.K. Konrad
2005 L.A. Penati
2005 W.M. Powell
2006 W.L. Boyes
2006 J. Lotty
2006 J.A. Mihevic
2006 E.F. Montgomery
2006 J.R. Sabath, Sr.
2007 G.L. Campbell
2007 W.H. Comer
2007 E. Creech
2007 R.V. Migliorini
2007 C.W. Morris
2007 B.T. Smith
2007 S.J. Valdez
2008 R.N. Blais, Ph.D.
2008 J.R. Campbell
2008 L.H. DeGraaf
2008 D.J. DeSalvo
2008 M.B. Fedensyzen
2008 H.B. Land, III
2008 I.E. Miller
2008 T.V. Molloy
2008 R.S. Saltzman
2008 S.A. Weatherby
2009 D. Fundzak
2009 M. Huereca
2009 S. Kuroiwa
2009 D.C. Merriman
2009 J.T. McKinney
2009 R.R. Rhinehart
2009 A.M. Spargo
2010 B. Curtis
2010 J. Prince
2010 G. Sanzeni
2010 R.K. Wood
2011 W.L. Campbell
2011 E.E. Icayan
2011 V. Nagendran
2011 M.A. Perron
2011 C. Sorensen
2011 L.E. Wells
2011 M. Zecchini

Emerging Leader Service Award

The Emerging Leader Service Award, established in 2005, recognized Society Members who made significant contributions to organizational units of the Society and its Members and had no more than 10 years of accumulated membership. Years of student membership were not included in the limitation. Contributions included a minimum of four years of progressive leadership positions and documentation of the breadth and depth of the accomplishments and responsibilities.

Past Honorees

2007 A. Buchanan
2007 D. MacKerron
2007 D. Robinson
2007 S. Worthington
2008 J. Blair
2008 A. Ovodenko, Ph.D.
2009 M. Gandhi
2009 S.C. Olson
2010 J. DiPietro
2010 N. Jensen
2011 D.A. Hyche
2011 A. Michel
2011 J. Prakash

Distinguished Friends of ISA

The Distinguished Friends of ISA Program, established in 2002, served as an honor program for companies that provided significant support for ISA and assisted the Society in achieving its goals and objectives.

Past Honorees

2003 MS Benbow & Associates
2003 OG&E Energe Corp. Power Supply Division
2003 SCF Technical Group
2004 Southern Company, Southern Company Services, Inc.
2004 Rawson LP
2004 Hile Controls of Alabama, Inc.
2005 Mead O'Brien, iinc.
2005 Air Products & Chemicals, Inc.
2006 CEM Specialities
2006 Shell Chemical Corp., Geismar Chemical Complex
2007 Willer Engineering Ltd.
2007 Spartan Controls Ltd.
2008 Summit Controls
2008 Clark, Richardson & Biskup
2008 Saudi Arabian Oil Company
2009 Kenexis
2009 Edmonton Valve & Fitting Inc.
2009 Fluor Corporation, Southern California Division
2010 Alabama Fluid Systems Technologies, Inc.
2010 Rawson LP
2010 Fluor Corporation, Southern California Division
2011 Fluor Corporation, Southern California Division

Excellence in Documentation Award

The Excellence in Documentation Award recognized the author(s) of the most outstanding article, paper, or other document published by the Society.

Past Honorees

1958 R.K. Adams
1958 C.S. Lisser
1958 R.L. Moore
1958 B. Powell
1959 W.B. Field
1959 O.J.M. Smith
1960 E.J. Durbin
1960 A.H. Freilich
1960 T.Isobe
1960 T.J. Williams
1961 A.H. McKinney
1961 G.L. Rock
1962 J.H. Laub
1962 D.E.Lupfer
1962 M.W. Oglesby
1963 N.B. Nichols
1963 C.W Sanders
1963 E.W. Yetter
1964 R.B. Crawford
1964 R. Oldenburger
1965 C.B. Neel
1965 J.T. Powell Jr.
1966 G.R. Nuss
1966 J.E. Stice
1966 B.S. Swanson
1966 R. Villalobos
1967 H.D. Arlowe
1967 R.C. Dove
1967 W.F. Gerdes
1967 W.J. Schenk
1968 L.R. Driskell
1968 D.C. Howey
1969 C.J. Bossart
1969 P.S. Buckley
1969 W.L. Luyben
1970 W.A. Bajek
1970 N.F. Brockmeier
1970 J.O. Hougen
1970 J.H. McLaughlin    1971 J.R. Dahm
1971 H.R. Kratz
1971 R.E. Rinehart
1972 R.L. Chapman
1972 R. Villalobos
1973 R.J. Murphy Jr.
1193 M.L. Lyon
1974 R.C. Meyer
1975 H.C. Carter
1975 D.W. Ferrel
1975 D.R. Nelson
1975 T.C. Sciarrotta
1975 E.A. Standora
1976 R.M. Rello
1977 R.Dallimonti
1978 M.J. Flanagan
1979 P.S. Buckley
1980 C.C. Andreasen
1980 C.H. Cho
1980 D.L. May
1980 B.N. Norden
1981 H.A. Fertik
1981 R.G. Sharpe
1982 A. Naumann Jr.
1983 G.C. Ortman
1984 R.B. Michaelson
1984 M.T. Herrewig
1985 V. Dailey
1985 R.H. Sonner
1985 D.E. Wright
1986 D. Ginesi
1986 G.L. Grebe
1987 R.L. Long
1987 T.L. Tolliver
1988 K.R. Carr
1989 R.L. Long
1990 R. R. RhinehArt
1990 Jin-Yong Choi
1991 S.E. Smith    1992 F.M. Cain
1993 P.H. Vegas
1994 J. C. Huber
1994 R.A. Domalski
1995 E. W. Baltutis
1995 L.C. DeSouza
1995 M.T. Hood
1995 J. Signorelli
1996 P.Y. Keskar
1997 R.L. Strand
1997 Y. Kim
1998 K.F. Anderson
1999 J. Berge
2000 C. Fayad
2000 P. Biondo
2001 W.A. Gough
2001 D. Emerson
2002 J.K. Unger
2003 A.A. Vartak
2004 J.M. Weiss
2005 R.W. Ainsworth
2005 J.S. Declama
2005 A.H. Epstein
2005 S.J. Goodman
2005 A.D. Kurtz
2005 A.A. Ned
2006 K.L. Klein, PE
2007 T.L. Blevins
2007 D. Chen
2007 A.K. Mok
2007 M.J. Nixon
2007 J. Song
2007 W.K. Wojsznis
2008 J.E. Arbogast
2008 B.M. Beauregard
2008 D.J. Cooper
2009 K.P. Harris
2009 R. Hauer
2009 D. Potter
2010 G. Cammack
2010 F. Sanchez
2010 L.M.F. Garcia G
2011 L. Poulsen

Outstanding Division and Section Performance Awards

The Outstanding Division Award recognized a Division of the Automation & Technology and Industries & Sciences Departments of ISA for outstanding activities and definitive reporting during the year.

The Section Performance Award recognizes Sections for achievement or outstanding accomplishment in a particular area of Section activity.

Standards and Practices Award

The Standards and Practices Award, established in 1965, recognized an outstanding contribution to the Society's Standards and Practices effort. This award was presented to recognize and stimulate individual accomplishments and contributions to Standards and Practices in instrumentation, systems, and automation.

Past Honorees

1965 J.W. Percy
1966 A.V. Novak
1967 F.H. Winterkamp
1968 G. Platt
1969 G.G. Gallagher
1970 J.E. McEvoy
1971 F.L. Malthy
1972 R.E. Clarridge
1973 J.R. Mahoney Jr.
1974 E.C. Magison
1975 D.C. Hughes
1976 O.P. Lovett Jr.
1977 W.E. Vannah
1978 W.B. Miller
1979 P. Bliss
1980 B.A. Christerisen
1981 H.T. Hubbard
1982 A.P. McCauley Jr.
1983 R.L. Nickens
1984 L.F. Griffith
1985 L.R. Driskell
1986 R.S. Crowder Jr.
1987 E.M. Nesvig
1988 Not Awarded
1989 C.G. Langford
1990 W.C. Weidman
1991 H.S. Hopkins
1992 F.J. McGowan
1993 J. Rennie
1994 J.A. Bossert
1995 D.N. Bishop
1996 W. Calder III
1997 V.J. Maggioli
1998 Not Awarded
1999 Not Awarded
2000 R.H. Caro
2001 J.F. Tatera
2002 T.L. Phinney
2003 C.D. Hardin
2004 K.T. Bond
2005 W.G. Lawrence
2006 G.R. McFarland
2007 E. Cosman
2008 Not Awarded
2009 D.L. Brandl
2010 M. Coppler
2011 Not Awarded

Member's Choice Awards

Nominated and selected by ISA membership.

Student Mentor of the Year

Recognized members who demonstrated leadership and/or provided specific services to advance the mission of the Society.

Past Student Mentor of the Year Honorees

2018 Kaveri Sawant
2017 S. Vivekanandan
2016 Dattatray Sawant
2015 Dr. KLS Sharma
2014 A. Vimala Juliet, Ph.D.
2013 Quyen L. Huynh
2012 Mary Cannon

Division Leader of the Year

Recognized division leaders who demonstrated leadership and/or provided specific services to advance the mission of the Society.

Past Division Leader of the Year Honorees

2018 Khashayar Behdinan
2017 Sohail Iftikhar
2016 Ardis Bartle
2014 Kevin Patel
2013 Graham Nasby, P.Eng.
2012 William A. Stange

Volunteer Leader of the Year

Recognized members who provided a specific services to advance the mission of the Society.

Past Volunteer Leader of the Year Honorees

2018 Prof. Dattaray Sawant
2017 Veena Hegde, Ph.D.
2016 Raghu Varma Ratnala
2015 A. Vimala Juliet, Ph.D.
2014 Enio Jose Viana
2013 Graham Nasby, P.Eng.
2012 Antonio Alves

Section Leader of the Year

Recognized section leaders who demonstrated leadership and/or provided specific services to advance the mission of the Society.

Past Section Leader of the Year Honorees

2018 Himanshu Patel
2017 Rajesh Rathi
2016 Lalit Bangera
2015 Rahul Sharma
2014 Michael J. Murray
2013 Rob D. Dickson
2012 Nilangshu Dey

Nomination Software

Powered by WizeHive