Congratulations to our 2022 honorees for their outstanding achievement—a recognition well deserved!

Excellence in Technical Innovation

Endowed by Honeywell UOP

Uday Sheorey
Nagpur, Maharashtra, IN

Excellence in Corporate Technical Innovation

BBA Canada
Mont-Saint-Hilaire, Quebec, CN

Excellence in Technical Presentation

Brad Carlberg
Hoodsport, Washington, US

Excellence in Education

Cesar de Prada Moraga
Universidad De Valladolid, Valladolid, ES

Mentoring Excellence

Richard Tunstall
Lee College, Baytown, Texas, US

Excellence in Enduring Service

Mary Cannon
Houston, Texas, US

Philip Evans
Calgary, Alberta, CN

Excellence in Society Service

Jose Salinas
Mexico City, MX

Division Excellence

Water and Wastewater Industries Division

Division Leader Excellence

Simon Lucchini
Director, Safety and Security Industries Division, Calgary, Alberta, CN

Section Excellence

Spain Section

Section Leader Excellence

Hanumant Pansare
President, Pune Section, Pune, Maharashtra, IN

Standards Excellence

Angela Summers
Houston, Texas, US

Volunteer Leader of the Year

Bradley Churchman
Katy, Texas, US


Past Honorees

Division Leader Excellence Past Honorees

2021 Sujata Tilak
2020 Ed Naranjo
2019 Yogesh Balajee

Excellence in Analytical Technical Innovation Past Honorees

2018 Peter Geiser
2017 Dale Harrison, Ph.D.
2016 Brain Rohrback, Ph.D.
2015 Peter Van Vuuren, Ph.D.
2014 Xiang (Sherry) Liu, Ph.D.
2013 Malcolm Philip "Sam" Langridge, Ph.D.
2012 Phil C. Harris

Excellence in Corporate Technical Innovation Past Honorees

2021 Automation Excellence Private Limited
2017 APERIO Systems
2016 CyberX
2014 Ultra Electronics, 3eTI
2013 Oklahoma Gas & Electric Company
2012 Kenexis Consulting Corporation

Excellence in Education Past Honorees

2021 E.J. Daigle
2020 Himanshu Patel
2019 Ravindra Thamma
2017 Chetan B. Bhatt
2016 Manuel J. Garza
2015 Richard Braatz, Ph.D.
2014 A. Vimala Juliet, Ph.D.
2013 Matthew D. Maynard
2012 Gangbing Song

Excellence in Enduring Service Past Honorees

2021 Chandrashekhar Limaye
2021 Joseph Provenzano
2020 Catherine Andrews
2020 James Haw
2020 Ian Verhappen
2020 Clifford Wuertz
2019 Luay Awami
2018 Dean Bickerton
2018 Venkiteswaran P. Raman
2018 David Robinson
2017 Kenneth Belteau
2017 M. Venkatram
2017 Richard O. Williams
2016 Fateh Tajani
2016 Leo Salemi
2016 Michael Murray
2016 Gopal Nanerjee
2015 Jerry M. Clemons, Ph.D.
2014 George C. Bentinck
2014 Lorne D. Brackenbury
2014 Dale C. Merriman
2014 James F. Tatera, CSAT
2013 Michael W. Chaney, CAP
2013 Francisco Diaz-Andreu
2013 Bill Johnson
2013 Lawrence M. "Dutch" Keen, P.E.
2012 Carlos Liboni
2012 Harriet A. Radvansky
2012 Arunachalam Ramanathan
2012 Francis X. White
2012 Douglas Zimmerman

Excellence in Individual Technical Innovation Past Honorees

2021 Fawaz Saleh Al-Hadlaq
2021 Omar Zayed Al-Zayed
2021 Fawaz Adnan Al-Sahan
2020 Soliman Almadi
2019 Jayesh Barve
2017 Manikandan Pandiyan
2016 Satish V. Pathak
2016 Yu Haibin, Ph.D., Prof.
2015 John A. McIlwain
2014 Theodore R. Barben
2014 Thomas J. Burke
2013 Richard D. Braatz, Ph.D.
2012 Shankar B. Baliga
2012 Robert L. Farmer

Excellence in Leadership Past Honorees

2021 Jack Nehlig
2019 Thomas J. Burke
2018 Don Bartusiak
2017 Judith F. Marks
2016 Kathy Shell
2013 Eric J. Byres
2012 Paul J. Galeski 

Excellence in Society Service Past Honorees

2021 Dawn T. Schweitzer
2019 Jerry Clemons
2018 Billy Walsh
2016 Hank A. Rasanen
2015 Mike Huereca
2014 Karen McMillan
2013 Brian M. Cleary
2012 Declan Lordan

Excellence in Technical Presentation Past Honorees

2021 Ashish Garg
2020 Abdulkadar Susnerwala
2019 Brian Mast
2018 Oliver Schraa (co-author)
2018 Matthew Gray (co-author)
2017 Cyrus Taft (co-author)
2017 John Sorge (co-author)
2017 Mircea Lupu (co-author)
2017 R2ick Kephart (co-author)
2016 Bernard J. Bagley (co-author)
2016 Jeff Klaas (co-author)
2016 Donald Labbe (co-author)
2015 Paul Little
2015 Jie Zhu
2015 Phil Harris
2014 Bill R. Hollifield
2014 Hector R. Perez
2013 Ty Campbell (co-author)
2013 Robert L. Farmer (co-author)
2013 Udo Gellert (co-author)
2012 Mitchell Johnson (co-author)
2012 Allan G. Gilson (co-author)

Mentoring Excellence Past Honorees

2021 María José Raposo Rodriguez
2020 Greg McMillan
2019 Mary Cannon

Section Excellence Past Honorees

2021 Edmonton Section
2020 Bangalore Section
2019 Southern Alberta Institute of Technology Student Section
2018 Mexico Central Section
2017 Ireland Section
2016 Calgary Section
2015 Houston Section
2014 Calgary Section
2013 OSU Stillwater Student Section
2012 Instituto Tecnologico de Minatitlan Student Section

Section Leader Excellence Past Honorees

2021 Archit Kohli
2020 Dattatray Sawant
2019 Solomon Almadi

Standards Excellence Past Honorees

2021 Graham Nasby
2020 Donald Dunn
2019 Ted Trost
2018 Ian Verhappen
2017 Nicholas Sands, CAP
2016 Herman Storey
2015 Keith Unger
2014 Paul Gruhn
2013 Cyrus W. Taft

Volunteer Leader of the Year Past Honorees

2021 Jacqueline Buskop
2020 Cheri Haarmeyer
2019 Don Dickinson