Section Performance Award

Section Performance Award

The Section Performance Award recognizes Sections for achievement or outstanding accomplishment in a particular area of Section activity.

Standards and Practices Award

Standards and Practices Award

The Standards and Practices Award, established in 1965, recognized an outstanding contribution to the Society's Standards and Practices effort. This award was presented to recognize and stimulate individual accomplishments and contributions to Standards and Practices in instrumentation, systems, and automation.

Honorees

1965 J.W. Percy
1966 A.V. Novak
1967 F.H. Winterkamp
1968 G. Platt
1969 G.G. Gallagher
1970 J.E. McEvoy
1971 F.L. Malthy
1972 R.E. Clarridge
1973 J.R. Mahoney Jr.
1974 E.C. Magison
1975 D.C. Hughes
1976 O.P. Lovett Jr.
1977 W.E. Vannah
1978 W.B. Miller
1979 P. Bliss
1980 B.A. Christerisen
1981 H.T. Hubbard
1982 A.P. McCauley Jr.
1983 R.L. Nickens
1984 L.F. Griffith
1985 L.R. Driskell
1986 R.S. Crowder Jr.
1987 E.M. Nesvig
1988 Not Awarded
1989 C.G. Langford
1990 W.C. Weidman
1991 H.S. Hopkins
1992 F.J. McGowan
1993 J. Rennie
1994 J.A. Bossert
1995 D.N. Bishop
1996 W. Calder III
1997 V.J. Maggioli
1998 Not Awarded
1999 Not Awarded
2000 R.H. Caro
2001 J.F. Tatera
2002 T.L. Phinney
2003 C.D. Hardin
2004 K.T. Bond
2005 W.G. Lawrence
2006 G.R. McFarland
2007 E. Cosman
2008 Not Awarded
2009 D.L. Brandl
2010 M. Coppler
2011 Not Awarded

Outstanding Division Award

Outstanding Division Award

The Outstanding Division Award recognized a Division of the Automation & Technology and Industries & Sciences Departments of ISA for outstanding activities and definitive reporting during the year.

Excellence in Documentation

Excellence in Documentation

The Excellence in Documentation Award recognized the author(s) of the most outstanding article, paper, or other document published by the Society.

Honorees

1958 R.K. Adams
1958 C.S. Lisser
1958 R.L. Moore
1958 B. Powell
1959 W.B. Field
1959 O.J.M. Smith
1960 E.J. Durbin
1960 A.H. Freilich
1960 T.Isobe
1960 T.J. Williams
1961 A.H. McKinney
1961 G.L. Rock
1962 J.H. Laub
1962 D.E.Lupfer
1962 M.W. Oglesby
1963 N.B. Nichols
1963 C.W Sanders
1963 E.W. Yetter
1964 R.B. Crawford
1964 R. Oldenburger
1965 C.B. Neel
1965 J.T. Powell Jr.
1966 G.R. Nuss
1966 J.E. Stice
1966 B.S. Swanson
1966 R. Villalobos
1967 H.D. Arlowe
1967 R.C. Dove
1967 W.F. Gerdes
1967 W.J. Schenk
1968 L.R. Driskell
1968 D.C. Howey
1969 C.J. Bossart
1969 P.S. Buckley
1969 W.L. Luyben
1970 W.A. Bajek
1970 N.F. Brockmeier
1970 J.O. Hougen
1970 J.H. McLaughlin
1971 J.R. Dahm
1971 H.R. Kratz
1971 R.E. Rinehart
1972 R.L. Chapman
1972 R. Villalobos
1973 R.J. Murphy Jr.
1193 M.L. Lyon
1974 R.C. Meyer
1975 H.C. Carter
1975 D.W. Ferrel
1975 D.R. Nelson
1975 T.C. Sciarrotta
1975 E.A. Standora
1976 R.M. Rello
1977 R.Dallimonti
1978 M.J. Flanagan
1979 P.S. Buckley
1980 C.C. Andreasen
1980 C.H. Cho
1980 D.L. May
1980 B.N. Norden
1981 H.A. Fertik
1981 R.G. Sharpe
1982 A. Naumann Jr.
1983 G.C. Ortman
1984 R.B. Michaelson
1984 M.T. Herrewig
1985 V. Dailey
1985 R.H. Sonner
1985 D.E. Wright
1986 D. Ginesi
1986 G.L. Grebe
1987 R.L. Long
1987 T.L. Tolliver
1988 K.R. Carr
1989 R.L. Long
1990 R. R. RhinehArt
1990 Jin-Yong Choi
1991 S.E. Smith
1992 F.M. Cain
1993 P.H. Vegas
1994 J. C. Huber
1994 R.A. Domalski
1995 E. W. Baltutis
1995 L.C. DeSouza
1995 M.T. Hood
1995 J. Signorelli
1996 P.Y. Keskar
1997 R.L. Strand
1997 Y. Kim
1998 K.F. Anderson
1999 J. Berge
2000 C. Fayad
2000 P. Biondo
2001 W.A. Gough
2001 D. Emerson
2002 J.K. Unger
2003 A.A. Vartak
2004 J.M. Weiss
2005 R.W. Ainsworth
2005 J.S. Declama
2005 A.H. Epstein
2005 S.J. Goodman
2005 A.D. Kurtz
2005 A.A. Ned
2006 K.L. Klein, PE
2007 T.L. Blevins
2007 D. Chen
2007 A.K. Mok
2007 M.J. Nixon
2007 J. Song
2007 W.K. Wojsznis
2008 J.E. Arbogast
2008 B.M. Beauregard
2008 D.J. Cooper
2009 K.P. Harris
2009 R. Hauer
2009 D. Potter
2010 G. Cammack
2010 F. Sanchez
2010 L.M.F. Garcia G
2011 L. Poulsen

Distinguished Friends of ISA

Distinguished Friends of ISA

The Distinguished Friends of ISA Program, established in 2002, served as an honor program for companies that provided significant support for ISA and assisted the Society in achieving its goals and objectives.

Honorees

2003 MS Benbow & Associates
2003 OG&E Energe Corp. Power Supply Division
2003 SCF Technical Group
2004 Southern Company, Southern Company Services, Inc.
2004 Rawson LP
2004 Hile Controls of Alabama, Inc.
2005 Mead O'Brien, iinc.
2005 Air Products & Chemicals, Inc.
2006 CEM Specialities
2006 Shell Chemical Corp., Geismar Chemical Complex
2007 Willer Engineering Ltd.
2007 Spartan Controls Ltd.
2008 Summit Controls
2008 Clark, Richardson & Biskup
2008 Saudi Arabian Oil Company
2009 Kenexis
2009 Edmonton Valve & Fitting Inc.
2009 Fluor Corporation, Southern California Division
2010 Alabama Fluid Systems Technologies, Inc.
2010 Rawson LP
2010 Fluor Corporation, Southern California Division
2011 Fluor Corporation, Southern California Division

Emerging Leader Service Award

Emerging Leader Service Award

The Emerging Leader Service Award, established in 2005, recognized Society Members who made significant contributions to organizational units of the Society and its Members and had no more than 10 years of accumulated membership. Years of student membership were not included in the limitation. Contributions included a minimum of four years of progressive leadership positions and documentation of the breadth and depth of the accomplishments and responsibilities.

Honorees:

2007 A. Buchanan
2007 D. MacKerron
2007 D. Robinson
2007 S. Worthington
2008 J. Blair
2008 A. Ovodenko, Ph.D.
2009 M. Gandhi
2009 S.C. Olson
2010 J. DiPietro
2010 N. Jensen
2011 D.A. Hyche
2011 A. Michel
2011 J. Prakash

Distinguished Society Service Award

Distinguished Society Service Award

The Distinguished Society Service Award, established in 1973, recognized Society members who had at least fifteen (15) years of accumulated, devoted service and contribution to organizational units of the Society and its members.

Honorees:

1970-1979

1973 J.C. Goenewegen
1973 G.L. Kellner
1973 R.Loewe
1973 H.F. Richter
1973 V.S. Weisss
1974 C.S. Beard
1974 R.W. Carter
1974 R.H. Higgins
1974 G.I. Tourmanoff
1974 L.L. Vayda
1975 H.H. Hammac
1975 S. Hickenlooper Jr
1975 R.A. Kubick Jr.
1975 H. Patterson
1975 J.J. Schwab
1976 L.N. Combs
1976 R.W. Evans
1976 G.H. Job
1976 C.E. Ryker
1976 A. Watson
1977 E. Csaky
1977 L.W. Gardenhire
1977 J.F. Mayo-Wells
1977 W.A. Williams
1978 M.B. Bagley
1978 F.D. Brogan
1978 A.F. Marks
1978 D.L. Savage
1978 S.Z. Taqvi
1979 J.H. Brandeau
1979 D.S. Dickey
1979 H.C. Givens
1979 C.A. Kohr
1979 G.L. Rock

1980-1989

1980 E.E. Bullis
1980 D.I. Dodge
1980 W.F. Kayes
1980 E. Malkin
1980 F.J. Ziol
1981 E.C. Baran
1981 F.E. Lewis
1981 R.D. Molloy Jr.
1981 R.P. Plumb
1981 A.J. Schager
1982 C.T. Black
1982 E.K. Budd
1982 J.H. DiSanto
1982 D.K. Hankinson
1982 W.C. Rutledge
1983 J.F. Genthner
1983 H.P. Gladwin
1983 S.J. Marsala
1983 D.E. Polmateer
1983 R.G. Roemer
1983 N.C. Baird
1984 M.S. Cocheo
1984 J.L. Funderburg
1984 M.A. Libby
1984 J.N.Nista
1985 E.R. Linney
1985 G.G. Paci
1985 C.C. Teague
1985 H.B. Tobin
1985 H.R. Wickman
1986 G. Borden Jr.
1986 R.J. Hartmann
1986 R.F. O'Keefe
1986 R.H. Swan Sr.
1986 A.T. Upfold
1987 L. Cross
1987 J.M. Fallis
1987 P.D. Guenveur
1987 W.H. Jones Sr.
1987 L.E. McCaw
1987 L. McDonnell
1987 F.E. O'Toole
1987 R.R. Roseberry
1987 D.E. Williams
1988 C.E. Borchers
1988 H.L. Glab
1988 J.L. Howard
1988 R.E. Keller
1988 J.J. Komenda
1988 D.H. Olson
1989 M.L. Potter
1989 R.B. Grolla
1989 R.W. Irvine
1989 G.D. Mitchell
1989 G.H. Robinson
1989 W.C. Winslade

1990-1999

1990 H.R. Hegner
1990 R.P. Ives
1990 J. Jansen Sr.
1990 R.C. Kinnamon
1990 A.P. McCauley Jr.
1990 B.J. Selb
1991 S.A. Wolken
1991 R.M. Bailliet
1991 J.F. Combs
1991 M.L. Dosch
1991 B.S. Fogleman
1992 R.E. Greitzer
1992 T.L. Timmons
1992 P.A. Gorka
1992 C.T. Johnson
1992 D.M. Nelson
1992 M.D. Willer
1993 L.G. Bourgois Jr.
1993 R.E. Britton
1993 E. Gallo
1993 D.G.Plackmann
1993 M.L. Pyndus
1993 P.E. Sheilds
1993 N.A. Tyring
1993 E.W. Voigtman
1994 J.A. Webber
1994 H.K. Cuddy
1994 J.C. Margis
1994 D.E. Rapley
1994 G.A. Richardson
1995 G.F. Erk
1995 D.L. Boeser
1995 S. Hellekson
1995 H.S. Hopkins
1995 R.N. Hubby
1995 C.E. Sibona
1995 F.W. St. Amand
1995 J. Steinhoff
1995 E.Wiik
1995 H.B. Williams
1996 J.I. Hopkins
1996 L.M. Keen
1996 T.J. Picard
1996 E.H. Reisch
1996 R.R. Roberts
1996 R.E. Samoska
1996 P. Zani
1997 K.R. Baker
1997 L.G. Gado
1997 B.F. Henke
1997 T.J. Holcer
1997 G. Ramachandran
1997 T.L. Tolliver
1997 W.R. Walvoord
1998 A.D. Domanus, Jr.
1998 K.R. Drayton
1998 G.H. Espy
1998 K.A. Johanson, Jr.
1998 H.C.March
1999 M.J. Quinn
1999 D.W. Zee
1999 D. F. Dellenbach
1999 F.A. DeMaio Jr.
1999 S.R. Huffman
1999 M.J. Knight
1999 K.E. Lewis
1999 A.H. Lyon
1999 J. Marchand
1999 A.W.McMurry
1999 M.kK. Shields
1999 D.B. Walling

2000-2011

2000 L. Kennedy
2000 C. Hessler
2000 R. Morris
2000 R. Swan
2000 D. Bouchard
2000 C. Liboni
2001 T. Diebold
2001 C.L. Ackerman
2001 J.E. Bouchard
2001 V.S. Finkel
2001 B.K. Godbole
2001 L.A. Kane
2001 E. Norman
2001 J.P. O'Connor
2001 R.C. Pilsner
2001 H.A. Radvansky
2002 B.J. Bahniuk
2002 A.D. Ekstrom
2002 D.R. Frey
2002 P.D. Grolla
2002 C.B. Longo
2002 W.C. Weidman
2002 G.T. Ziffer
2003 M. Brancaleoni
2003 M.C. Cousins
2003 L.A. Keast
2003 E.E. Kuehn
2004 C.D. Bissell
2004 R.M. Buckhout
2004 S.M. Herb
2004 J.N. McGrath
2004 M.G. Miller
2004 C.E. Gene Sanders
2004 V.G. Smith
2004 S.E. Wells, Sr.
2005 P. Gruhn
2005 L.H. Iverson III
2005 J.W. Keaveney
2005 K.K. Konrad
2005 L.A. Penati
2005 W.M. Powell
2006 W.L. Boyes
2006 J. Lotty
2006 J.A. Mihevic
2006 E.F. Montgomery
2006 J.R. Sabath, Sr.
2007 G.L. Campbell
2007 W.H. Comer
2007 E. Creech
2007 R.V. Migliorini
2007 C.W. Morris
2007 B.T. Smith
2007 S.J. Valdez
2008 R.N. Blais, Ph.D.
2008 J.R. Campbell
2008 L.H. DeGraaf
2008 D.J. DeSalvo
2008 M.B. Fedensyzen
2008 H.B. Land, III
2008 I.E. Miller
2008 T.V. Molloy
2008 R.S. Saltzman
2008 S.A. Weatherby
2009 D. Fundzak
2009 M. Huereca
2009 S. Kuroiwa
2009 D.C. Merriman
2009 J.T. McKinney
2009 R.R. Rhinehart
2009 A.M. Spargo
2010 B. Curtis
2010 J. Prince
2010 G. Sanzeni
2010 R.K. Wood
2011 W.L. Campbell
2011 E.E. Icayan
2011 V. Nagendran
2011 M.A. Perron
2011 C. Sorensen
2011 L.E. Wells
2011 M. Zecchini

Golden Achievement Award

Golden Achievement Award

The Golden Achievement Award recognized society members who had at least 25 years of ISA membership and continuing active service and epitomized the membership ideals of the society.

Honorees

1984 J.C. Goenewegen
1985 R.L. Galley
1985 J.R. Mahoney Jr.
1986 R.L. Moore
1986 D.B. Scrivens
1987 D. S. Dicke
1987 F.J. Ziol
1988 A.F. Marks
1988 W.C. Rutledge
1989 E.R. Forman
1989 G. L. Rock
1990 F.D. Brogan
1991 F.W. Kirk
1991 R.D. Molloy Jr.
1991 G.W. McGee
1992 D.W. Thompson
1993 W.C. Winslade
1994 J.T. Lawrence
1995 J.H. McCamey
1996 R.B. Grolla
1996 N. Tyring
1997 Not Awarded
1998 E.A. Andrews
1999 C.E. McLaughlin Sr.
1999 J.N. Nista
1999 J.A. Webber
2000 B.I. Bonds
2000 L.G. Bourgois, Jr.
2000 V.S. Weiss
2000 A.P. McCauley, Jr.
2001 Not Awarded
2002 Not Awarded
2003 W.H. Jones, Sr.
2003 R.W. Lindner
2003 R.C. Shine
2003 R.C. Webb
2004 R.H. Swan, Sr.
2004 E.L. Young
2005 L.M. Kennedy
2005 F.A. Meier
2006 D.R. Gillum
2006 R.W. Harrison
2006 M. Radford
2007 E.Ó Riain
2007 J.C. Querido
2007 M.A. Widmeyer
2008 R.J. Dennie
2008 A.W. McMurry
2008 P. Zani
2009 R.M. Bailliet
2009 D.C. Bouchard
2009 J.E. Bouchard
2010 R.G. Ramanchandran
2011 C.W. Morris